Sklepy zachęcają do kupowania inteligentnych mikrofalówek, samosprzątających odkurzaczy i robotów kuchennych zastępujących całą kuchnię. Rządzą nami technologie, ale na szczęście projektanci mebli nie porzucili jeszcze swej miłości do klasyków. Fotele Uszak, toaletki i nawet leżanki, te meble z przytupem wkraczają do polskich domów.

Toaletka

Dawniej w domu każdej dobrze urodzonej kobiety znajdowała się toaletka. Ten mebel przeszedł długą drogę od masywnych pierwowzorów uwielbianych przez francuską arystokrację i współcześnie wcale nie trzeba mieć błękitnej krwi, by móc sobie pozwolić na zakup takiej perełki. Na rynku spotkamy toaletki abstrakcyjne, nowoczesne, wyposażone w komplety lamp. Ale znajdziemy również te zachowujące klasyczne kształty, które można określić jednym słowem - śliczne. Filigranowe, wykonane w drewnie i bardzo delikatnie zdobione staną się dopełnieniem każdej sypialni urządzonej w tradycyjnym stylu.

Najwygodniejszy fotel

Istnieją dwie teorie dotyczące powstania foteli Uszak. W pierwszej z nich stanowiły odpowiedź na przeciągi doskwierające ludziom w angielskich domach. Zaś w drugiej zostały zaprojektowane we Francji Ludwika XIV, a zasiadać na nich mieli przedstawiciele elity. Ta historia z królewskiego dworu jest widoczna w kształtach, jakimi charakteryzują się fotele Uszak. Wysokie, górują ponad krzesłami i większością innych foteli, a komfort siedzenia doprawdy jest godzien królewskich pośladków. fotele uszakWspółczesne fotele Uszak nie zmieniły się wiele od oryginałów. Czasem bywają nieco niższe, albo umożliwiają obracanie się na nich, ale mimo to nadal zachowują swój klasyczny design. Jeśli więc poszukujecie niebanalnego mebla, który będzie odgrywał rolę eleganckiej ozdoby pomieszczenia, a jednocześnie oferował zatonięcie w wygodzie miękkiego siedziska, to fotel Uszak jest właściwym wyborem.

A może szezlong?

Francuscy rzemieślnicy to jednak byli niedoścignieni w spełnianiu kaprysów ówczesnej arystokracji. Nie dość, że mieli swój wkład w stworzenie fotela Uszak, to jeszcze powołali do życia chaise longue. Szezlongi, bądź po prostu leżanki, nie są tak popularnymi meblami jak dwa wspomniane wyżej, lecz i one zaczynają się nieśmiało pojawiać w ofertach polskich sklepów. Ale czy można się temu dziwić? Ze względu na swój kształt szezlong utrzymuje ciało w półleżącej pozycji, idealnej do odprężenia się po całym dniu pracy. Dodatkowa zaleta? Nie trzeba się nim dzielić. Nie jest kanapą przeznaczoną dla kilku osób, a całkiem osobistym posmakiem luksusu.