Prawdopodobnie każdy już słyszał o rowerkach biegowych albo nawet widział je podczas spaceru w pobliskim parku. Rzeczywiście, szum wokół tego nowego rowerowego trendu robi się coraz większy a rodzice coraz chętniej kupują swoim najmłodszym pociechom właśnie rowerki tego typu. Rzeczywiście, te nowe rowery treningowe mają wiele zalet i pomagają dzieciom szybciej nauczyć się jeździć.

Jednak, tak jak ze wszystkim innym, przed dokonaniem inwestycji warto wziąć pod uwagę obie strony medalu, czyli zarówno wady jak i zalety rowerków biegowych dla dziewczynek i chłopców w najmłodszym wieku.

Zalety korzystania z rowerka biegowego

Przede wszystkim rowerki biegowe znacznie przyspieszają rozwój motoryczny dzieci, wspomagają rozwój ich umiejętności utrzymywania równowagi i koordynowania swoich ruchów. Dzięki rowerkom tego typu dzieci nabierają pewności siebie i przy dobrych wiatrach tracą obawy względem korzystania z tradycyjnych rowerów z pedałami.

Rowerek biegowy dla dziewczynki i chłopca to również bezpieczniejsze narzędzie nauki jazdy na rowerze niż tradycyjne rowery. Dzieci nie są rozpraszane dodatkową koniecznością pedałowania i mogą skupić się na utrzymywaniu równowagi, czyli najważniejszej umiejętności każdego rowerzysty. W razie utraty balansu mogą w prosty sposób wesprzeć się nogami i uniknąć upadku.

Wbrew pozorom, rowerki te mogą być używane przez dzieci dość długo. Najmłodsi rowerzyści biegowi mają około osiemnastu miesięcy, zaś najstarsi nawet sześć lat. Dzieje się tak dlatego, że rowery te mają zazwyczaj regulowane kierownice oraz siodełka, a dodatkowo wykonane są naprawdę solidnie, dzięki czemu mogą wytrzymać długie lata. Tak na marginesie, świadczy to również o ich ekonomiczności, bowiem rowerek może posłużyć kolejnym dzieciom lub być odsprzedany w dobrej cenie.

Rowerki biegowe, a zwłaszcza te dla zupełnie najmłodszych, są często wykonane z drewna. To może być ważna zaleta dla tych, którzy mają na sercu ekologię i stosowanie materiałów ekologicznych.

Cechy, które warto rozważyć przy zakupie

Dla niektórych "przemijalność" tego roweru jest jednak minusem. Nie każdy decyduje się na więcej niż jedno dziecko i nie każdy ma ochotę na bawienie się w odsprzedawanie używanego sprzętu.

Rowerki biegowe dla dziewczynek oraz chłopców są wciąż stosunkowo nowe i dlatego nadal pozostają w "fazie innowacji". Czy to przejściowa moda? Czy one przetrwają? Nikt tak naprawdę nie wie. Chociaż drewniane modele wyglądają świetnie, są podatne na wypaczanie i gnicie, jeśli nie są odpowiednio konserwowane.