Na przestrzeni tysięcy lat człowiek wymyślił mnóstwo rodzajów obuwia. Różniło się ono między sobą krojem, materiałem, z którego zostało wykonane a często również i przeznaczeniem – bowiem o ile ochrona podeszwy stopy jest podstawową funkcją butów, to zdecydowanie nie jedyną. W wielu momentach historii buty były towarem deficytowym, dlatego też oznaką statusu osoby niespecjalnie majętnej było zawsze między innymi posiadanie zniszczonego obuwia lub nie posiadanie go wcale. Jednym z najbardziej popularnych modeli obuwia są sandały – dziecięce jak i dla osób dorosłych. Można je znaleźć dosłownie na całym naszym globie.

Długa historia sandała

Sandał to rodzaj obuwia składający się z podeszwy przymocowanej do stopy za pomocą pasków nad podbiciem, palcami lub kostką. Najstarszy znany przykład sandałów pochodzi z około jedenastu tysięcy lat przed teraźniejszością, jest zrobiony z kory szałwii i pochodzi z tego, co jest teraz stanem Oregon w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Sandały znaleziono również w starożytnym Egipcie, gdzie miały dość wysoki status - tylko ważne osobistości mogły nosić sandały, a sandały dziecięce były niezwykłą rzadkością.

Egipskie sandały były zazwyczaj wykonane z papirusu i innych materiałów, w tym ze skóry i drewna. Starożytni Grecy i Rzymianie także nosili sandały. Co więcej, bywało, że obuwie tego rodzaju było rozpoznawalnym atrybutem boskim. Grecki bóg Hermes (znany Rzymianom jako Merkury) jest często przedstawiany z uskrzydlonymi sandałami, które stały się wręcz jego symbolem. Nic jednak nie trwa wiecznie i popularność sandałów również przygasła na kilka wieków. Wraz z rozwojem chrześcijaństwa sandały popadły w niełaskę, ponieważ przywódcy Kościoła uważali, że sandały pozostawiały kobiece nogi zbyt nagie. Na sczęście czasy się zmieniły i mamy w sklepach nie tylko sandały męskie, ale również kobiece i sandały dziecięce.

Sandały dzisiaj

W czasach współczesnych sandały są niezwykle popularne, szczególnie w ciepłym klimacie. Wraz ze wzrostem masowej produkcji butów, sandały są w dzisiejszych czasach produkowane w różnych stylach i materiałach - od prostego rzemienia po sandały platformy. Termin "sandał" został również użyty w odniesieniu do damskiego buta lub lekkiego pantofla. Dzisiaj jest mnóstwo kategorii tego obuwia, od sandałów tradycyjnych, poprzez crocki aż po najprostsze (i dla wielu najwygodniejsze) sandały japońskie, czyli popularne "japonki". Do tej kategorii nalezy doliczyć też klapki, chociaż rzadko widuje się je na ulicach – to raczej obuwie do domu albo na basen.

Sandały dziecięce dostępne w Sklepie Dorotka: https://www.sklepdorotka.pl/pol_m_Buty_Sandaly-dzieciece-171.html.