Dobra głowica statywu - bez względu na to, czy jest to głowica kulowa, uchylno-obrotowa czy panoramiczna - jest niezbędna do szybkiej obsługi kamery lub aparatu fotograficznego. Głowice oferują podparcie dla urządzenia i jego dodatków oraz zapewniają elastyczność użytkowania.

Głowice statywu do kamery mogą mieć różne formy, a wybrany typ zależy od warunków pracy oraz osobistych preferencji. Głowice kulowe oferują najwięcej swobody, podczas gdy głowice uchylno-obrotowe pozwalają na większą dokładność, a ich zdolność do zmiany tylko jednej płaszczyzny na raz może sprawić, że będą bardziej odpowiednie do panoramowania. W poniższym tekście przedstawiamy kilka informacji na temat różnych rodzajów głowic.

Głowice kulowe

Statyw do kameryGłowice kulowe i nasadowe lub krótkie głowice kulkowe umożliwiają szybką regulację kamery we wszystkich kierunkach, a następnie mocowanie w jednej osi. To sprawia, że ​​są idealne, gdy liczy się prędkość i kiedy temat lub kompozycja zdjęć wymagają dostosowania sprzętu na więcej niż jednej płaszczyźnie.

W ostatnich latach głowica kulowa wyprzedziła tradycyjną trójdrożną głowicę ze względu na swoją elastyczność. Często są one także od nich lżejsze. Bardziej zaawansowane głowice kulowe oferują kontrolę oporu, aby umożliwić dokładniejsze ustawienie statywu do kamery, który jest dostępny tutaj: https://www.bemixmedia.pl/statywy-cat-860.

Głowice uchylno-obrotowe

Głowice obrotowe i uchylne, jak sugeruje ich nazwa, zapewniają podstawowe regulacje za pomocą poziomej platformy i pionowego nachylenia, a często dodają trzeci ruch boczny do poziomowania (głowica trójdrożna). Po poluzowaniu wszystkich śrub regulacyjnych można poruszać się swobodnie w dowolnym kierunku - podobnie jak w głowicy kulowej - ale poprzez dokręcenie można ograniczyć ruch w wybranej osi.

To sprawia, że ​​głowice te są idealne do śledzenia obiektów takich jak samochody lub zwierzęta. Ich precyzyjna kontrola nad każdą osią sprawia, że ​​są one odpowiednie zarówno do fotografii krajobrazowej jak i studyjnej.

Głowice panoramiczne

Te specjalistyczne głowice zostały zaprojektowane w taki sposób, aby kamera mogła się obracać wokół dokładnie "węzłowego" punktu. Dzięki temu proces łączenia obrazów w celu utworzenia panoramy jest znacznie łatwiejszy, ponieważ pozwala uniknąć błędów w paralaksie (na pierwszym planie w stosunku do tła).

Prawidłowe ustawienie tych głowic wymaga pewnego przygotowania, a pozycjonowanie będzie różne dla różnych soczewek. Wielu fotografów zaznacza sobie pozycje dla każdego obiektywu. Ciężar i większa masa tych głowic oznacza, że ​​nie nadają się one do ogólnego użytku (statyw do kamery wraz z całym oprzyrządkowaniem robi się bowiemk niewygodnie ciężki), ale jeśli chcemy uzyskać idealną panoramę, zdecydowanie trzeba rozważyć jej zakup.