Życie w dwudziestym pierwszym wieku to ciągły pośpiech i bieg z jednego miejsca na drugie. Mało kto ma czas o siebie zadbać, a szczytem naszych możliwości często jest zjedzenie posiłku bez pośpiechu. Taka sytuacja mocno odbija się na naszym zdrowiu i powoduje wzrost występowania wielu chorób cywilizacyjnych. Opanowaliśmy jednak wiele sposobów na zapobiegnięcie tragedii, zapisując się na siłownie, fitness czy po prostu biegając od czasu do czasu. Jak jeszcze można zadbać o własne zdrowie? Warto skupić się nieco bardziej na samym odżywianiu. Dziś poruszymy temat zielonej herbaty i udowodnimy, że warto ją regularnie spożywać, aby cieszyć się niezachwianym zdrowiem.

Zielona herbata - co to?

Zielona herbata jest odmianą dobrze znanej nam czarnej herbaty. Parzona w formie napoju z liści chińskiej herbaty poddanej wcześniej minimalnej oksydacji. To właśnie Chiny są ojczyzną tej odmiany herbaty i to od nich zielona herbata powędrowała do reszty świata. Dziś zielona herbata bardzo mocno rozpowszechniła się w Europie i na zachodzie. Znana z wielu właściwości zdrowotnych szybko podbiła rynki zielarskie i dietetyczne.

Właściwości zielonej herbatyZielona herbata

Rozpoczynając dyskusję, o zdrowotnych właściwościach herbaty zielonej warto wspomnieć, że posiada ona również wady, gdy spożywa się ją w zbyt dużych ilościach. Pita z umiarem, regularnie sprawdza się jednak doskonale jako stymulator odchudzania, wspomagacz krążenia czy chociażby środek poprawiający wygląd skóry. Wszystkie te właściwości wynikają z bogatego w cenne substancje składu zielonej herbaty oraz faktu, że jest ona poddawana obróbce już godzinę po zerwaniu, co pozwala jej zachować pierwotną wartościowość w pełni.

Jak wybrać zieloną herbatę?

Odmian herbaty, szczególnie tej zielonej jest wiele. Obecnie tysiące plantacji na całym świecie hoduje tysiące gatunków tej rośliny. Różne gatunki mają różne właściwości i nie każdy z pewnością będzie nam odpowiadał pod względem smaku i działania. Dobrą zieloną herbatę powinniśmy dobierać indywidualnie do swojego zapotrzebowania i oczekiwań. Przykładowo zielona herbata Sencha doskonale wpływa na trawienie, podczas gdy Long Jing poprawi nasz naczyń wieńcowych, obniża cholesterol i uzupełni braki witaminy C. Dla tych, którzy stwierdzą, że to właśnie zielona herbata Sencha jest tą odpowiednią mamy także inne wiadomości odnośnie do jej właściwości. Otóż zielona herbata Sencha obniża ryzyko nowotworu i posiada bardzo silne właściwości przeciwutleniające. Jak widać właściwości herbat są na tyle ciekawe, że warto zgłębić ich temat i wprowadzić je do swojej codziennej diety.