Wiele rodziców zastanawia się nad wyborem dwóch rodzajem przedszkoli – publiczne, czy może prywatne? Część z nich obawia się o opiekę nad dziećmi, inni o ich program nauczania, aby dzieci oprócz zabawy uczyły się ustanowionego przez ministerstwo programu edukacyjnego. Jeśli posiadasz podobne rozterki na temat podjęcia wyboru przedszkola dla swojego dziecka, dziś podpowiemy Wam, w którym z nich według nas Wasze dziecko nauczy się więcej.

Przedszkola niepubliczne

niepubliczne przedszkoleTe ośrodki posiadają z góry określony program nauczania. Nadzór nad wdrażaniem nauki w niepublicznych przedszkolach ma Ministerstwo Edukacji Narodowej, który bierze czynny udział w kontroli. Mniejsze grupy dzieci ułatwiają naukę oraz tworzą indywidualne podejście z każdym maluchem. Niepubliczne przedszkola tworzą również indywidualny tok nauczania. Zaletą nauki w płatnych placówkach dla dzieci jest możliwość zapisania ich na różne zajęcia. Dodatkowe spotkania z dziećmi są darmowe, a maluchy mogą nabrać doświadczenia w tańcu, śpiewie czy poprzez naukę języków. Jednak ku zaskoczeniu wszystkich, niepubliczne przedszkola nie prowadzą tak sztywno programu, jak to bywa w przedszkolach publicznych.

Przedszkola publiczne

To placówka utrzymywana z budżetu gminy oraz urzędu miasta. Ta instytucja z wielką dokładnością prowadzi narzucony z góry system nauczania, który codziennie został przeznaczony na pięć godzin pobytu dziecka. To gwarantuje, że przedszkole publiczne najlepiej zapewnią rozwój oraz edukację, niż w przypadku placówki płatnej. Niestety jedynym minusem posłania dziecka do placówki publicznej jest to, że rzadko bywają dostępne darmowe zajęcia dla maluchów.

Współpraca przy powstawaniu artykułu: Ogrody Montessori,  przedszkole niepubliczne Poznań