Jednym z problemów, z którym zmuszeni są borykać się właściciele domów jednorodzinnych, jest ryzyko włamania. Szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy nasze domu stoją puste, włamywacze są szczególnie aktywni. Przez długi czas obserwują upatrzony budynek i czekają na moment, gdy wyjedziemy na urlop lub wakacje. Wtedy przystępują do działania i wykorzystują nasza nieobecność, aby ograbić nasz dom. Przezorny właściciel podejmie niezbędne kroki, aby odpowiednio zabezpieczyć swoją posesję przed takim wydarzeniem.

Jaka wiedza przyda nam się przy wybieraniu systemu alarmowego?

alarm domowyTo, na jaki alarm domowy powinniśmy się zdecydować, zależy przede wszystkim od rozmiarów naszego mieszkania. Im jest ono większe, tym bardziej zaawansowany i skomplikowany model będzie nam niezbędny. W tej kwestii warto zasięgnąć rady specjalisty, które poprawnie oceni potrzeby naszego domostwa i dobierze poprawny produkt. Wbrew powszechnemu przekonaniu, instalacja takiego systemu nie zawsze się wiąże z ogromną ilością okablowania. Dostępne są na rynku rozwiązania bezprzewodowe, które pozwalają nam uniknąć czasochłonnego procesu montażu różnych korytek lub rurek na kable. Oczywiście taki system alarmowy będzie droższy w porównaniu do tradycyjnego modelu z przewodami. Zaoszczędzimy jednak na kosztach związanych z robocizną. W ostatecznym rozrachunku może się to okazać tańszym rozwiązaniem.

Jak działa sprawny system przeciwwłamaniowy?

Alarm domowy składa się z wielu elementów. Jednym z najważniejszych jest manipulator, który umożliwia skuteczne zarządzanie całym systemem. To właśnie za jego pomocą będziemy regularnie uzbrajać i rozbrajać alarm. Klasyczne manipulatory posiadają jedynie ekran LCD lub diody LED, które sygnalizują funkcjonowanie poszczególnych elementów systemu alarmowego. Można się jednak zdecydować na modele wyposażone w ekrany dotykowe takie jak te stosowane w tabletach oraz smartfonach. Zazwyczaj są jedną z części bardziej zaawansowanych alarmów przeciwwłamaniowych.

Elementem, bez którego nie obejdzie się żaden system antywłamaniowy, są liczne czujniki. To one są odpowiedzialne za wykrywanie wszelkich intruzów. Do najpopularniejszych typów nalezą czujki ruchu PIR, lecz nie powinniśmy polegać wyłącznie na nich. Warto zainwestować w czujniki dualne umieszczone w najważniejszych częściach naszej posesji. Oprócz tego dobrym pomysłem jest zainstalowanie specjalnych czujek magnetycznych we wszystkich drzwiach i oknach. Detektory zamontowane na zewnątrz budynku muszą oczywiście być odporne na negatywne działanie czynników pogodowych.