Wakacje pod namiotem mogą być bardzo ciekawą formą urlopu, zarówno w przypadku podróżujących par czy przyjaciół, jak i rodzin z dziećmi. Jest to ciekawa przygoda i wyłamanie się ze standardowych ram wakacyjnych, co z pewnością przysporzy uczestnikom sporo frajdy. Żeby tak się stało, trzeba jednak posiadać odpowiedni namiot, który przez ten czas będzie decydował o komforcie spędzanych nocy, co znacząco wpłynie na postrzeganie całego wyjazdu. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Wielkość i waga

Namioty turystyczne

Wyprawy na świeżym powietrzu czy campingowe stają się bardzo popularne i dlatego namioty turystyczne są dostępne obecnie w bardzo wielu wariantach. Najczęściej są to modele przeznaczone dla dwóch osób, lecz z powodzeniem można też znaleźć warianty znacznie większe. Należy przy tym pamiętać, że większe gabaryty namiotu, oznaczają również, iż po złożeniu będzie on cięższy. Niektórzy producenci obniżają wagę korzystając z ultralekkich materiałów, lecz może się to potem negatywnie odbijać na komforcie użytkowania. Warto dobierać namioty turystyczne pod kątem celu wyprawy - jeśli ma to być camping, gdy dojeżdża się do miejsca docelowego, to waga namiotu nie będzie aż tak ważna. Jeśli chodzi jednak o obóz wędrowny, gdy pakunek będzie się znajdował na plecach, to trzeba już na to zwrócić uwagę. W przypadku większych grup - zamiast jednego większego namiotu, lepiej wybrać dwa lub trzy mniejsze namioty turystyczne, które rozdzieli się w kontekście noszenia między poszczególnych uczestników.

Kształt i zastosowanie

Trzy podstawowe warianty takich namiotów to tunelowe, igloo oraz rodzinne. Te ostatnie będą większe i bardzo komfortowe, natomiast są pomyślane głównie o wyjazdach z dziećmi, gdzie dojazd odbywa się pojazdem, a potem cała rodzina pozostaje w jednym miejscu. Najbardziej popularne są wersje tunelowe, które są stosunkowo stabilne, a przy tym lekkie. Namioty typu igloo będą z kolei odpowiednie na bardziej wymagające wyprawy, gdyż są przestronne, ale ze względu na swoją bryłę, także stabilne, więc będą odporne, gdy uczestnicy wyprawy doświadczą porywistego wiatru i intensywnych opadów.

Materiały

Czynnikiem, który znacząco wpływa na jakość namiotów są oczywiście wykorzystane materiały. Na pewno warto wybrać modele dwuwarstwowe, gdyż powierzchnia zewnętrzna jest wtedy nieprzemakalna, a jest to bardzo ważne, gdyż noclegi na łonie natury zawsze wiążą się z ryzykiem opadów. Z reguły namioty turystyczne wykonywane są z nylonu i poliestru. Ten pierwszy służy do wykonywania podłogi, by była ona bardziej odporna na wilgoć. Sam stelaż może być zrobiony z włókna szklanego, natomiast w najlepszych modelach konstrukcja będzie wykonana z aluminium. Z wszystkimi można zapoznać się na stronie: https://milworld.pl/pol_m_Wyposazenie-Campingowe_Namioty-Turystyczne-236.html