Gdziekolwiek byśmy nie przebywali - zawsze jesteśmy otoczeni zapachami. Mogą być delikatne, subtelne lub drażniące i ostre, ale zawsze będą wpływać na nasze samopoczucie i emocje. Odpowiednia woń sprawia, że czujemy się bezpiecznie i swobodnie. Dlatego też warto otaczać się zapachami, które dadzą poczucie odprężenia i relaksu, a wyeliminować te, które wywołują niepokój lub lęk. Warto wiedzieć, że wybór odpowiedniego zapachu jest kwestią indywidualną. Każdy z nas lubi coś innego, dlatego przed wyborem odpowiednich olejków zapachowych należy zastanowić się, który zapach będzie dla nas najlepszy i będzie wywoływać tylko pozytywny emocje.

Dlaczego warto otaczać się przyjemnymi zapachami?

Olejki zapachoweOlejki zapachowe

wbrew pozorom nie są tylko po to, aby wytwarzać ładny zapach i uszczęśliwiać innych. Mają również bardzo dobry wpływ na zdrowie. W zależności od tego z jakich składników zostały stworzone, pomagają w walce z bezsennością, wzmagają koncentrację lub hamują objawy depresyjne. Mają też właściwości przeciwbakteryjne oraz zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się organizmu. Substancje zapachowe są wykorzystywane w aromaterapii (jednej z form medycyny), czyli leczeniu za pomocą różnych wonności. Wspomagają układ oddechowy oraz odpornościowy i są doskonałym wyborem dla osób chcących żyć zgodnie z naturą. Są wykorzystywane przede wszystkim do masażu, kąpieli, inhalacji oraz do pielęgnacji skóry. Oprócz działania odprężającego zawierają w sobie wiele cennych substancji (w tym witamin i minerałów), które doskonale nawilżają i oczyszczają skórę, dlatego są często wykorzystywane podczas zabiegów kosmetycznych.

Właściwości olejków zapachowych

W zależności o tego, z czego składa się olejek, może on działać na różne układy organizmu. Przykładowo, olejek zapachowy może działać uspokajająco na nasz układ nerwowy, dzięki czemu ułatwia zasypianie i chroni przed bezsennością. Dodatkowo łagodzi bóle mięśniowe oraz migrenowe. Z kolei olejek miętowy działa przeciwbólowo i kojąco, a dodatkowo wspomaga pracę układu pokarmowego. Stosując go na skórze możemy doświadczyć uczucia chłodu, który łagodzi zewnętrzne podrażnienia. Na stres oraz zmęczenie organizmu zalecane jest stosowanie olejków: cytrynowego, różanego, pomarańczowego oraz melisowego. Z kolei najlepsze na nadciśnienie są zapachy: majerankowy, szałwiowy oraz lawendowy. Jeżeli chcemy uchronić się przed przeziębieniem lub szybciej się go pozbyć to olejki: anyżowy, herbaciany, rozmarynowy lub miętowy będą najlepszym, w pełni naturalnym rozwiązaniem.