Z każdym rokiem przybywa miłośników narciarstwa i snowboardu. Choć z roku na rok w Polsce zimy są cieplejsze, to w górach nigdy nie brakuje śniegu. Drugim powodem takiego stanu rzeczy są coraz tańsze wycieczki zagraniczne. Efektem jest coraz większa liczba miłośników zimowego szaleństwa na stokach i trasach zjazdowych. Jazda na nartach i desce obciążona jest sporym ryzykiem, zwłaszcza jeśli lubimy szybkie szusowanie. Dlatego zanim zdecydujemy się na uprawianie sportu, musimy koniecznie zadbać o własne bezpieczeństwo. Kluczową rolę w tej kwestii odgrywają kaski narciarskie, których zadaniem jest ochrona głowy sportowca.

Wysoka klasa

Nowoczesne kaski narciarskie są bardzo funkcjonalne, zapewniają nie tylko ochronę, ale także wygodę. Wszystkie dobre jakościowo kaski posiadają certyfikaty, które są gwarancją bezpieczeństwa. Zewnętrzna powłoka wykonana jest z tworzywa sztucznego (poliwęglanu), a wewnętrzna ze spienionego włókna węglowego. Zarówno poliwęglanowe, jak i polistyrenowe tworzywa sztuczne dobrze absorbują uderzenia i wstrząsy, dzięki czemu kaski są lekkie i wygodne w noszeniu.

Otwory wentylacyjne

Wiele nowoczesnych kasków ma otwory wentylacyjne. W większości kasków można je otworzyć. Zwykle wykonuje się to za pomocą przycisku - suwaka. Taka konstrukcja zapewnia termoregulację i zapobiega przegrzaniu się głowy.

Nauszniki

Kaski narciarskie wyposażone są także w nauszniki wykonane z tkaniny. Z reguły są one wbudowane bezpośrednio w kask. Ich zadaniem jest ochrona uszu przed zimnem, a także wygoda noszenia. kaski narciarskie

Pasek

Wszystkie kaski narciarskie posiadają pasy, które pozwalają odpowiednio je zamocować. Paski można regulować tak, aby dopasować je do indywidualnych rozmiarów sportowca (najczęściej przesuwają się w prawo). Istnieje kilka różnych rodzajów sprzączek, które można znaleźć w kaskach narciarskich. Paski mają również dodatkową podkładkę pod brodą, która zapewnia komfort noszenia.

Dopasowanie

Kask będzie spełniał swoje zadanie tylko wtedy, gdy będzie dobrze dopasowany. W tym celu musimy dowiedzieć się jaki mamy obwód głowy. Pomiaru najlepiej dokonać miarką krawiecką prowadząc ją około 1-2 centymetry nad brwiami. Zaleca się, aby wybierać kaski o 1 centymetr większe od uzyskanego wyniku. Ma to zapewnić dodatkową wygodę sportowcowi. Przykład - jeżeli nasz obwód głowy wynosi 56 cm wówczas powinniśmy szukać kasku z przedziału rozmiarowego 57-58 cm.