Jak wiemy, drożdże to mikroskopijne organizmy jednokomórkowe, których gołym okiem w żaden sposób nie dostrzeżemy. Te maleńkie grzyby mają jednak bardzo duże znaczenie dla każdego, kto zajmuje się wytwarzaniem różnego rodzaju alkoholi. Dlaczego są tak istotne? To właśnie one odpowiadają za proces fermentacji alkoholowej, który jest niezbędny zarówno podczas produkcji na masową skalę, jak i w przypadku domowych eksperymentów na przykład z winami. Czy jest zatem możliwe wyprodukowanie dobrego alkoholu bez użycia drożdży?

Dlaczego jednak warto zdecydować się na użycie drożdży?

Drożdże winiarskieOkazuje się, że drożdże winiarskie nie są niezbędne do produkcji wina. Jak to możliwe? Do fermentacji i tak dojdzie, gdyż wykorzystane zostaną mikroorganizmy znajdujące się w tak zwanym moszczu. Są to dzikie drożdże, które występują powszechnie w przyrodzie, między innymi w skórkach owoców. Oznacza to, że zrobić wina bez użycia drożdży się nie da, ale można obejść się bez zakupu specjalistycznych szczepów w sklepach winiarskich.

Zdecydowana większość winiarzy decyduje się jednak na drożdże winiarskie, przede wszystkim ze względu na fakt, iż wyselekcjonowane i wyhodowane w odpowiednich warunkach organizmy dają o wiele lepsze rezultaty podczas produkcji alkoholu. Ważne jest również to, że kupując określony szczep drożdży, wiemy mniej więcej, jaki efekt otrzymamy, a sam proces fermentacji będzie bardziej przewidywalny.

Jakie rodzaje drożdży są dostępne?

Drożdże winiarskie dzielą się przede wszystkim na dwie grupy: aktywne oraz klasyczne, czyli pasywne. Pierwsze z nich można wykorzystać od razu po otwarciu opakowania - wsypujemy do naczynia, dodajemy wodę oraz cukier i po około 20 minutach dodajemy je do moszczu. Drugi rodzaj wymaga od nas nieco więcej zaangażowania. Konieczne będzie bowiem przygotowanie tak zwanej matki drożdżowej zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.

Ponadto, drożdże winiarskie dzielą się również na różne gatunki. Różnica pomiędzy nimi zazwyczaj dotyczy takich kwestii jak odporność na alkohol czy optymalna temperatura potrzebna do fermentacji. Każdy z tych gatunków powinien być dopasowany przede wszystkim do rodzaju wina, jakie chcemy finalnie uzyskać. Nie jest to jednak wiedza tajemna, której zdobycie wymaga przekopania całego Internetu i bibliotek. Najczęściej producenci podają wszystkie niezbędne informacje na opakowaniach, a sprzedawcy w sklepach winiarskich są odpowiednio przygotowani do tego, aby doradzić i pomóc w wyborze. Dla tych niezdecydowanych, dobrym rozwiązaniem są również drożdże uniwersalne, dzięki którym można wyprodukować zarówno białe, jak i czerwone wino. Można także na spokojnie przejrzeć ofertę sklepu internetowego https://www.winodomowe.pl/pol_m_Wino-domowe_Drozdze-winiarskie-105.html i dopasować drożdże do własnego użytku.