Jednym ze sposobów na dobry i spokojny sen jest higiena snu, której nie każdy przestrzega. Przyczyn bezsenności jest bardzo dużo i choć nie wszystkie zależą od nas, to i tak warto przestrzegać pewnych zasad i dbać o dobre nawyki wieczorne. Gdy jednak i to nie pomaga, warto przyjrzeć się innym powodom i zacząć działać? Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Po pierwsze higiena snu

Melatonina lek amNajlepsze sposoby na walkę z bezsennością powinny być naturalne, a więc z naszego życia wyeliminować należy wszystko to, co może mieć wpływ na brak snu. Ten możliwy jest dzięki wytwarzaniu przez nasz organizm melatoniny, czyli hormonu produkowanego przez szyszynkę. Jeśli produkcja melatoniny jest hamowana, to wtedy rytm snu może zostać zaburzony. Wówczas pojawiają się problemy z zaśnięciem, budzenie się w nocy, a także koszmary i inne nieprawidłowości związane ze snem. Problematyka nieregularnego rytmu snu poruszana jest na stronie: https://www.melatonina.pl/nieregularny-rytm-snu-i-czuwania/.

Wspomniana higiena snu wiązać się powinna z pewnymi przyzwyczajeniami. Picie alkoholu i palenie papierosów z pewnością nie sprzyja w zachowaniu właściwego rytmu snu. Tu bardzo ważny jest spokój i stopniowe przygotowanie się do odpoczynku. Szyszynka połączona bezpośrednio ze wzrokiem jest powodem, dla którego podczas snu ważne jest światło. Gdy jest zbyt jasne niemożliwe staje się zasypianie. Podobnie jest z głośną muzyką, filmem, a nawet przeglądaniem telefonu. Wieczorem osoby zmagające się z bezsennością powinny raczej czytać lekkie książki, czasopisma lub słuchać wyciszającej muzyki. To z całą pewnością pomoże lepiej zasnąć i nie przebudzać się w nocy.

Rytm okołodobowy

To właśnie od niego zależy prawidłowe funkcjonowanie człowieka. Gdy zostanie zaburzony, również sen i odpoczynek staje się problemem. Ruch okołodobowy podpowiada nam, jaka pora na sen jest najbardziej odpowiednia, kiedy sprawność fizyczna człowieka w ciągu doby jest najlepsza – krótko mówiąc rytm ten nakazuje nam odpoczywać we właściwych momentach, a także pracować. To dzięki niemu wiemy jak wykorzystywać naszą energię oraz kiedy ją zbierać. Niestety, zaburzenie tego rytmu może spowodować, że w ciągu dnia odczuwamy stałe zmęczenie, nocą zaś nie możemy zmrużyć oka mimo przemęczenia organizmu. Tu warto zastosować pewne środki. Najlepszym sposobem będzie zażywanie melatoniny. Gdy organizm produkuje zbyt małą jej ilość, możemy wzmocnić się od zewnątrz. Melatonina przyjmowana może być w tabletkach, a dostępna jest już w aptekach oraz sklepach internetowych.