W przypadku wycieraczek samochodowych wspomina się przeważnie o komforcie jazdy, lepszej widoczności i ogólnie czyściejszych szybach. Wycieraczki w samochodzie i innych pojazdach to także obowiązek i w przypadku ich braku trzeba się liczyć z grzywną. Kwestia ta jest też istotna w kontekście przydatności takiego asortymentu. Należy bowiem wiedzieć, że wycieraczki samochodowe są na tyle eksploatowane, że zużywają się i każdy kierowca musi mieć świadomość, że prędzej, czy później wymagana będzie wymiana jednej z części, lub nawet całego mechanizmu.

Przy wyborze wycieraczek istotny jest model auta

Takie wycieraczki do szyb samochodowych to produkty kilku różnych wiodących marek, do konkretnych modeli aut. Warto też nadmienić, że wyróżnia się dwa podstawowe typy wycieraczek Wycieraczki samochodowesamochodowych. Te określane mianem tradycyjnych, a czasem też klasycznych, to tak zwane wycieraczki przegubowe. Drugim rodzajem są wycieraczki samochodowe płaskie, nazywane bez przegubowymi. W przypadku przegubowych mówi się o produkcie starszego typu i obecnie preferowane są przeważnie wycieraczki bez przegubowe, które pracują znacznie ciszej od swych poprzedników.

Jeżeli chodzi o budowę takiego mechanizmu, to przeważnie stanowi go długi, cienki pasek z gumy. Część ta nazywana jest piórem i znajduje się na całej długości uchwytu. Uchwyt ten wykonany jest albo ze stali, albo też z plastiku. Całość przesuwana jest mechanicznie po szybie z zewnętrznej strony pojazdu. Wycieraczki uruchamiane są z wnętrza samochodu za pomocą elektrycznego silnika z konkretną przekładnią. Co ciekawe, mechanizm może być uruchamiany przez kierowcę, lub też samoistnie pobudzany jest do pracy, ponieważ niektóre systemy w samochodzie wyposażone są w czujnik wykrywania deszczu. Warto też dodać, że w przypadku takiej pracy wykorzystywany może być płyn do spryskiwaczy, a dostępne są zarówno preparaty na warunki zimowe, jak i letnie. Na przedniej szybie samochodu zazwyczaj znajdują się dwie wycieraczki, gdzie jedna przeciera część szyby od strony kierowcy, druga natomiast część od strony pasażera. Niekiedy stosowane też są wycieraczki tylne, które to najczęściej występują w pojazdach typu kombi lub hatchback.