Wypadki komunikacyjne to nieodłączny element naszej codzienności i nawet jeśli nie jesteś kierowcą, wciąż możesz stać się przypadkową ofiarą takiego wypadku. Wystarczy, że potrąci Ci samochód, gdy przechodzisz przez jezdnię lub wjedzie w Ciebie rowerzysta, gdy idziesz po chodniku. Gdy to nie Ty jesteś sprawcą wypadku komunikacyjnego, przysługuje Ci prawo do odszkodowania, które jest wypłacane z OC sprawcy wypadku, a gdy nie jest on ubezpieczony, z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Odszkodowania powypadkowe przysługują także tym osobom, które zostały potracone przez nieubezpieczonego rowerzystę. Gdy w wyniku takie zdarzenia doznasz uszczerbku na zdrowiu możesz wystąpić na drogę cywilną i w ten sposób domagać się zadośćuczynienia za poniesioną krzywdę.

Kto ma prawo do odszkodowania?

Wypłacane z OC sprawcy wypadków odszkodowania powypadkowe przysługują każdej osobie, która ucierpiała w wyniku takiego zdarzenia. Taką osobą może być inny kierowca, pasażer samochodu, pieszy lub rowerzysta. Gdy sprawca wypadku komunikacyjnego nie ma ubezpieczenia, wtedy odszkodowanie powypadkowe wypłacane jest ze specjalnego Funduszu. Do odszkodowania prawo ma także sprawca wypadku komunikacyjnego, który nie ukończył 13 roku życia. To jedyny sytuacja, w której odszkodowanie może uzyskać osoba, która powodowała wypadek. Odszkodowania powypadkowe przysługują także najbliższym osoby, która zginęła w wypadku komunikacyjnym. Takie odszkodowanie może mieć formę zadośćuczynienia za ból i cierpienie po stracie bliskiej osoby, a także formę stałego świadczenia pieniężnego, gdy śmierć danej osoby spowodowała wyraźne pogorszenie sytuacji majątkowej najbliższych. odszkodowanie w Poznaniu

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie?

Jeśli mieszkasz w Poznaniu, wystarczy zgłosić się do wyspecjalizowanej kancelarii prawnej np. http://www.ceranek.pl/specjalizacja/odszkodowania/, która zajmuje się sprawami odszkodowawczymi. Takie kancelarie działają w coraz większej liczbie Polskich miast, a informacje o nich znaleźć można chociażby przez Internet. Co ciekawe, korzystając z usług takiej kancelarii, praktycznie każdy otrzymuje ostatecznie wyższe odszkodowanie powypadkowe niż to, które było pierwotnie oferowane przez firmę ubezpieczeniową.