Wiele osób udających się na piknik w gorący dzień zastanawia się jak znaleźć sposób na zabranie ze sobą czegoś, co pozwoli się schłodzić. Zwykle ograniczamy się do suchego prowiantu, podczas gdy każdy z chęcią zjadłby schłodzony jogurt czy napił się zimnego napoju.

Jak przetransportować chłodne produkty?

kosze piknikoweZwykle na piknik udajemy się samochodem lub dojeżdżamy gdzieś komunikacją publiczną i choć zwykle nie są to specjalnie duże odległości, to w czasie podróży wcześniej schłodzone produkty zdążą nabrać już temperatury i przestaną być orzeźwiające. Lodówki i torby izotermiczne umożliwiają natomiast komfortowe przeniesienie wcześniej schłodzonego napoju czy jedzenia, podtrzymując ich temperaturę. Warto mieć na uwadze fakt, że materiały termiczne utrzymują również ciepło, więc z kolei w jesienne dni można tak przenieść ciepły posiłek. Lodówki i torby izotermiczne w mniejszych wersjach można spokojnie transportować samochodem lub zabrać ze sobą do autobusu, bowiem są stosunkowo poręczne i w większości wariantów nie zabierają zbyt wiele miejsca. Nie trzeba się również obawiać ich wagi, przynajmniej w kontekście modeli przeznaczonych raczej do prywatnego użytku.

Czym kierować się przy wyborze?

Lodówki i torby izotermiczne, jak np. te: https://www.sklep.pozorski.info/produkty/na-wycieczce/lodowki-i-torby-izotermiczne,2,1906  dostępne są w różnych formach. Klasyczne torby termiczne nie posiadają czynnika chłodzącego i po prostu izolują wnętrze od warunków otoczenia, podtrzymując dłużej temperaturę produktów. Mogą występować w różnych pojemnościach, lecz przeważnie są lekkie, poręczne i bardzo łatwe w transporcie. Lodówki turystyczne są nieco bardziej rozbudowane i mają funkcję chłodzenia, lecz często bazują już na zasilaniu zewnętrznym. Popularne są lodówki na wkłady chłodzące - są to pojemniki z żelem, które schładza się wcześniej w zamrażarce i to one służą potem do utrzymywania temperatury produktów. Mogą być też zasilane elektrycznie lub na gaz - zależnie od tego wariantu będą się nadawały do krótszych lub dłuższych podróży samochodem czy innym prywatnym środkiem transportu. Warto mieć na uwadze to, że poszczególne lodówki, w szczególności zasilane prądem czy gazem, mogą być już nie tylko znacznie większe, ale i cięższe, wiec korzysta się z nich w samochodach, ciężarówkach czy na jachtach, lecz raczej nie przy krótkiej wycieczce za miasto.

Przed dokonaniem wyboru należy zatem przemyśleć jakiej pojemności potrzebujemy oraz czy chcemy jedynie ochrony termicznej na zimne napoje czy też bardziej zaawansowanej lodówki z zasilaniem. Lodówki i torby izotermiczne mogą się jednak okazać nieodzownym elementem wyposażenia na jednodniowe wypady na piknik lub weekendowe wyjazdy.