Niesłabnącą popularnością cieszy się football stołowy, czyli tak zwane piłkarzyki. Praktycznie każdy większy pub, czy klub posiada je na swoim wyposażeniu, dlatego że jest to doskonała gra zespołowa, która uczy zręczności, zapewnia wiele frajdy i w zawodnikach wywołuje zdrową rywalizację.

Sport, czy zabawka?

piłkarzykiPiłkarzyki to gra na dwóch lub czterech zawodników, której celem – podobnie jak w prawdziwej piłce nożnej – jest wbicie przeciwnikowi bramki. Najczęściej tę grę spotkać można w miejscach publicznych, w formie automatów zarobkowych, do których wrzuca się monety, by rozpocząć rozgrywkę. Tak naprawdę piłkarzyki to legenda wśród zabawek, która ma swoją bogatą historię. Już na początku XX wieku powstały pierwsze stoły do tej gry, które cieszyły się sporą popularnością. Potem football stołowy w formie zabawkowej stał się marzeniem wielu dzieci i takie stoły lub plansze przeznaczone dla najmłodszych są nadal dostępne. Najwygodniejsze są jednak te w formie stołu na nogach, gdyż ułatwiają rozgrywkę, generują odpowiednią postawę zawodników, która pozwala na szybką reakcję podczas gry.

Jaki stół wybrać?

To zależy od przeznaczenia stołu – profesjonalnego, hobbistycznego, czy barowego. W 2002 roku powstała Międzynarodowa Federacja Futbolu Stołowego, która ma na celu promowanie piłkarzyków jako dyscypliny sportowej. I faktycznie – piłka stołowa traktowana jest także jako sport, w którym rozgrywa się turnieje i mecze. Taki stół musi mieć odpowiednią wysokość i wymiary. Na podobne parametry trzeba zwrócić uwagę przy zakupie stołu na potrzeby rozrywkowe. Zarówno bardziej profesjonalne jak i mniej profesjonalne stoły do piłkarzyków oferuje sklep https://www.bilard.pl/pol_m_Pilkarzyki-103.html, warto więc zajrzeć w tą bogatą ofertę stołów. Oczywiście, jeśli piłkarzyki mają stać się częścią wyposażenia klubu i formą rozrywki dla klientów, to powinny mieć charakter automatu zarobkowego.

Stół do piłkarzyków musi być masywny i stabilny, a zarazem powinien być tak skonstruowany, aby pozwalał na swobodne wykonywanie ruchów. Turniejowe wymiary stołu wynoszą: 118 cm długości, 68 cm szerokości, a ich bramka powinna mieć 20 cm. Stoły dostępne w sprzedaży zazwyczaj oscylują wokół tych rozmiarów. Komercyjne stoły do piłkarzyków, do użytku codziennego, hobbistycznego mierzą zazwyczaj około 90 cm, a taka wysokość umożliwia dogodną obserwację „boiska”. W grze ważnym elementem są drążki oraz pole do gry, które musi być wysokiej jakości, by gra była komfortowa. Ważny jest także wygląd całego stołu. Elegancki, stonowany, taki, które wpasuje się w każde wnętrze. Najczęściej spotykane są stoły drewniane, które dodatkowo można składać. Rynek bogaty jest w przedmioty tego typu. Ich jakość i wygląd zależny jest od ceny. Piłkarzyki zwyczajową kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych.