Nie istnieje, a przynajmniej nie powinna istnieć firma transportowa, która nie dba w sposób należyty o jej zarządzanie i kontrolę. Oprócz wielu standardowych procedur kontroli w XXI wieku największą popularność zdobyły specjalistycznego systemy monitoringu GPS, które montowane są w pojazdach firmowych. Bardzo szybko okazało się, że są tak nieodzownym elementem, że żaden właściciel dużego przedsiębiorstwa transportowego nie wyobraża sobie funkcjonowania swojej firmy, bez tego typu systemów.

Na czym polega funkcjonowanie takiego systemu?

smartfon

Każdy bez wyjątku z systemów zarządzania flotą transportową opiera się na lokalizacji pojazdów. Dzięki wdrożeniu takiego systemu możemy w bardzo prosty sposób zadbać o terminową obsługę serwisową, czy choćby o sprawdzenie pokonanej trasy wraz z odnotowaną prędkością, ewentualnymi postojami oraz innymi ważnymi informacjami. Zarządzanie flotą transportową opiera się więc o system GPS. Początki systemu sięgają 1973 roku, kiedy to Amerykanie podjęli pierwsze próby stworzenia globalnego systemu GPS dla własnych potrzeb. W związku z okresem zimnej wojny nie trzeba być detektywem, aby wywnioskować, że ZSRR niedługo po tym podejmował własne próby stworzenia kopii takiego systemu. Od grudnia 2016 roku po wdrożeniu przez EU systemu Galileo każdy indywidualny użytkownik dostał darmowy dostęp do systemu GPS z dokładnością lokalizacji do jednego metra i od tego czasu firmy zajmujące się dostarczaniem oprogramowania monitoringu pojazdów zyskały nowe możliwości.

Jak działa system?

Zarządzanie flotą transportową dzięki raportom dostarczanym przez system staje się dziecinne łatwe. Dostajemy wygenerowany szczegółowy raport, w którym zawarte są wszystkie interesujące nas dane. Mamy możliwość sprawdzenia przebiegu trasy, spalania, ilości pokonanych kilometrów, czy stanu technicznego danego pojazdu. Dzięki tym danym w bardzo prosty sposób możemy skutecznie porównywać wyniki wielu kierowców i odpowiednio kierować nimi tak, aby dawali z siebie więcej. System w prosty sposób pozwoli więc na kontrolę pracowników i ich ewentualnych postępów w pracy, a co za tym idzie na podstawie dane i fakty pozwala na ocenę przydatności danego pracownika. Dzięki tym wszystkim cechą zarządzanie flotą transportową w dzisiejszych czasach stało się o wiele łatwiejsze.Na koniec należy dodać, że te systemy ciągle ewoluują. Dodawane są coraz nowsze funkcję, pozwalające na uzyskanie tak dokładnych danych, jakbyśmy sami siedzieli obok naszego kierowcy i dokładnie odnotowywali wykonywane przez niego czynności. Te wszystkie cechy sprawiają, że posiadanie takich systemów stało się dla przedsiębiorców koniecznością.