Gdy w naszym domu pojawia się kot, musimy zapewnić mu zaciszne miejsce, w którym będzie mógł załatwiać swoje codzienne potrzeby fizjologiczne. Potrzebna będzie nam do tego kuweta, akcesoria do jej czyszczenia oraz żwirek. Na szczęście dziś nie ma najmniejszego problemu z dostępnością tego typu produktów. Sklepy zoologiczne pełne są kolorowych kuwet różnego typu, łopatek do kuwet, wycieraczek pod kuwetę czy specjalnych filtrów separujących nieprzyjemne zapachy wydobywające się z zamkniętych kocich kuwet. Możemy wybierać także pomiędzy wieloma różnymi typami żwirków dla kotów. Najbardziej popularne z nich to żwirki zbrylające na bazie bentonitu lub żwirki sylikonowe, a także najlepsze dla młodych kotów żwirki drzewne, które się nie zbrylają.

Rodzaje kuwet

W sprzedaży znajdziemy trzy podstawowe rodzaje kuwet. Pierwszy rodzaj to kuwety typu otwartego – jest to rodzaj plastikowej foremki, do której wystarczy wsypać żwirek. Drugi rodzaj to kuwety kryte – kuwety wyposażone w daszek i drzwiczki, a niekiedy również w filtr powietrza, który eliminuje nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza kuwety. Trzeci typ to kuwety samoczyszczące – najdroższe i przez to raczej mało popularne, ale najbardziej wygodne, jeśli chodzi o kwestię czyszczenia żwirku. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kuwety się zdecydujemy, musimy pamiętać, aby była ona dopasowana do kuweta dla kotawielkości naszego kota. Dlatego dla małego kotka kupujemy małą kuwetę, a gdy zacznie rosnąć, zamieniamy ją na większą.

Czyszczenie kuwet

Regularne czyszczenie kuwety to podstawa, jeśli nie chcemy, by nasz dom wypełnił się nieprzyjemnymi zapachami. Do czyszczenia kuwet używamy specjalnych łopatek, które można obejrzeć na tej stronie https://kiwizoo.pl/kot/kuweta-dla-kota/. Łopatki służą do wybierania kocich odchodów i zbrylonego żwirku bez konieczności wymiany całego wkładu kuwety. To najlepszy sposób, by zaoszczędzić na żwirku. Poza codziennym przebieraniem żwirku z zanieczyszczeń, od czasu do czasu kuwetę należy całkowicie opróżnić ze żwirku i dokładnie umyć. Najłatwiejsze w czyszczeniu są kuwety odkryte. Czyszczeni kuwet krytych, ze względu na większą ilość elementów konstrukcyjnych jest bardziej czasochłonne.

Kuweta a żwirek

Kupując kuwetę typu odkrytego musimy pamiętać, że kot może wysypywać z niej żwirek. Jeśli zależy nam na czystości wokół kuwety, lepiej zdecydować się na kuwetę krytą. Jeśli kupimy kuwetę w wersji samoczyszczącej musimy pamiętać, że wymaga ona stosowania żwirku zbrylającego, a ten nie zawsze będzie odpowiedni dla naszego kota, zwłaszcza dla mniejszych kociąt, które mogą taki żwirek połknąć.