AZS – czyli atopowe zapalenie skóry to nieuleczalna choroba pojawiająca się najczęściej u noworodków i dzieci pomiędzy 6 a 7 rokiem życia. Ten rodzaj zapalenia skóry objawia się częściej u dziewczynek i charakteryzuje się nieprzyjemnym, nieustającym swędzeniem skóry. Niestety na AZS nie wynaleziono jeszcze lekarstw, jednak sama choroba w miarę upływu lat wygasa a jej objawy ulegają złagodzeniu. Pomimo braku terapii leczniczej, odpowiednia pielęgnacja i natłuszczanie skóry mogą pomóc, a na rynku mamy dostęp do produktów, które mogą złagodzić objawy AZS i ulżyć atopowcom. Oto kilka porad i produktów, na które każdy atopowiec powinien zwrócić uwagę.

Unikaj dymu i spirytusu!

Dym papierosowy oraz spirytus to dwaj najwięksi wrogowie skóry dotkniętej atopowym zapaleniem. Działanie tych dwóch substancji bardzo źle wpływa nawet na zdrową skórę wysuszając ją i sprawiając, że jest bardziej podatna na uszkodzenie – dla chorych na AZS to może nieść za sobą jeszcze poważniejsze skutki, ze względu na ich wrażliwość. Przebywanie w kontakcie z dymem oraz korzystanie z produktów zawierających w swoim składzie spirytus może spowodować bolesne pęknięcia oraz nieznośne, swędzące podrażnienia. Na szczęście na rynku mamy coraz więcej kosmetyków bezpiecznych, które nie niosą za sobą żadnych efektów ubocznych.

Odpowiednia pielęgnacja wrażliwej skóry

Kremy do skóry atopowej i alergicznejW codziennej pielęgnacji skóry dotkniętej AZS, musimy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu i natłuszczeniu. Obie te potrzeby zaspokoją kremy do skóry atopowej, oparte na naturalnych i bezpiecznych składnikach. Kremy do skóry atopowej to najprostsze i zarazem najlepsze rozwiązanie kosmetyczne dla alergików i chorych na atopowe zapalenie skóry. Odpowiednie stosowanie sprawi, że skóra nie będzie wysuszona i podatna na podrażnienia. Ważne jest by dokładnie sprawdzić skład kupowanych kosmetyków, oraz poszukać informacji o ich hipoalergiczności, tak aby mieć pewność co do odpowiedniego stosowania na chorą skórę.

Kąpiel zamiast prysznica

Obok korzystania z kosmetyków bezpiecznych i kremów do skóry atopowej, powinniśmy pamiętać aby w miarę możliwości unikać kąpieli i kiedy to tylko możliwe, wybierać zamiast niej prysznic. Długie przebywanie w wodzie nasyconej chlorem powoduje niekorzystne wysuszanie skóry. W trosce o skórę wrażliwą powinniśmy zadbać o to, aby nie przebywać w miejscach pełnych kurzu, brudnych i klimatyzowanych – te również stanowią zagrożenie dla delikatnej skóry atopowej. Lista zaleceń i ostrzeżeń jest niestety długa, ale przy zachowaniu zdrowego rozsądku, zarówno rodzice chorych na AZS jak i same dzieci mogą zminimalizować przykre dolegliwości wiążące się z atopowym zapaleniem skóry.