Sprzedaż wysyłkowa cieszy się coraz większą popularnością i wiele firm prowadzących tradycyjne sklepy, decyduje się na otwieranie ich internetowych wersji. Sprzedaż niektórych przedmiotów za pośrednictwem sieci może okazać się jednak dość kłopotliwa. Przykładem może być sprzedaż przedmiotów delikatnych, które można łatwo uszkodzić podczas transportu. Jak zabezpieczyć przesyłki ze szkłem lub porcelaną, by dotarły bezpiecznie do klienta? Czy klasyczna folia bąbelkowa i karton będą ich wystarczającym zabezpieczeniem?

Jaki karton?

Folia bąbelkowaDo pakowania delikatnych przedmiotów warto używać kartonów w rozmiarze dopasowanym do wielkości ładunku – przesyłki. Im mniej wolnego miejsca w kartonie, tym ciaśniej upakowany przedmiot i mniejsze ryzyko jego uszkodzenia w transporcie. Oczywiście karton powinien być na tyle duży, by do jego wnętrza zmieściły się specjalne wypełniacze, takie jak styropian czy folia bąbelkowa, które zamortyzują wstrząsy i uderzenia o twarde powierzchnie. Warto również pamiętać, by karton przed wysyłką został dokładnie opisany. Na jego powierzchni umieszczamy naklejkę z symbolem „uwaga szkło” i oznaczeniem „góra” ze strzałką kierunkową. Takie dodatkowe opisanie opakowania tekturowego zmniejszy ryzyko stłuczenia jego zawartości w czasie transportu.

Jak pakować szkło/porcelanę?

Po wybraniu odpowiedniego kartonu (najlepiej wybrać karton średniej wielkości, który będzie wygodny w transporcie), każdy z umieszczonych w jego wnętrzu szklanych lub porcelanowych przedmiotów, owijamy w folię bąbelkową lub gazety. Warstwa gazet lub wspomnianej foli bąbelkowej (można kupić tutaj: https://zingpack.com.pl/pol_m_Systemy-wypelnien-i-amortyzacji_FOLIA-BABELKOWA-309.html) powinna być na tyle duża, by przedmiot zyskał rzeczywistą amortyzację. Całość możemy dodatkowo zabezpieczyć taśmą pakową, dzięki czemu folia lub papier będą ściśle przylegać do powierzchni chronionego przez nie przedmiotu. Na spodzie kartonu, a w miarę możliwości również po jego bokach i na górze, powinniśmy umieść jakiegoś rodzaju wypełniacz, najlepiej styropian. Wolną przestrzeń w pudełku można wypełnić luźnymi wypełniaczami, na przykład pokruszonym styropianem, folią bąbelkową czy starymi gazetami zgniecionymi w kulki.

Nadając przesyłkę zawierającą delikatne przedmioty podatne na stłuczenie, nawet jeśli dołożysz wszelkich starań związanych z ich odpowiednim zapakowaniem, dodatkowo ją ubezpiecz. Niestety nawet najgrubsza folia bąbelkowa nie stanowi gwarancji, że porcelanowy czy szklany przedmiot nie ulegnie stłuczeniu w transporcie. Ubezpieczenie takiej przesyłki zwiększy koszt dostawy, ale zabezpieczy Cię przed konsekwencjami przypadkowego zniszczenia lub uszkodzenia zawartości.