farby akryloweW sztuce, zwłaszcza w malarstwie wyróżnia się wiele nurtów głównych, mieszanych czy pokrewnych. Jedne z nich są bardzo stare jak malarstwo olejne inne dużo młodsze. Do sztuk plastycznych zalicza się także wszystkie prace jak kolaże, decoupage a nawet malowanie paznokci, które również może być sztuką. Jedne z nich są bardzo uniwersalne inne mniej, ale wszystkie łączy jedna cecha – wykorzystanie farb.

 

Podstawowe zalety farb akrylowych

Jednymi z najmłodszych, bo powstałych dopiero w połowie XX wieku są farby akrylowe. Prawdopodobnie powstały z określonych potrzeb. Są one nie tylko bardzo łatwe w użyciu, ale też dużo zdrowsze niż inne farby. Dzięki temu, że powstają na bazie wody i naturalnej żywicy mają dwie podstawowe zalety. Jedną z nich jest możliwość wykorzystania ich w każdym miejscu i nawet przez dzieci, gdyż ich specyficzny zapach nie uwalnia związków chemicznych. Drugą niewątpliwą zaletą, prawdopodobnie dużo ważniejszą z punktu widzenia malarza jest ich zastosowanie. W postaci tubkowej, farby akrylowe mogą z powodzeniem zastąpić farby olejne i temperowe, gdyż przypominają je konsystencją. Ponadto jeśli farbę akrylową rozcieńczyć wodą mamy efekt farb akwarelowych.

 

Najważniejsze cechy farb akrylowych

Pod warunkiem, że zainwestujemy w dobre markowe farby akrylowe a nie podróbki, mamy pewność co do konkretnych cech produktu. Jedną z nich są piękne, nasycone i intensywne kolory. Na jakość koloru wpływają oczywiście dobrej jakości, często naturalne barwniki i pigmenty. Farby akrylowe charakteryzują się także kremową, delikatną i gładką konsystencją. Dodatkowo niezależnie od tego, czy położy się farbę akrylową bezpośrednio z tubki, czy wcześniej się ją rozcieńczy kolor będzie świetlisty, nie matowy. Dodatkowo istotną cechą tego typu farb jest ich szybkie wysychanie.

 

Zastosowanie farb akrylowych

Poza zastosowaniem oczywistym, czyli do malowania obrazów farba akrylowa sprawdzi się też w innych sytuacjach. Ze względu na swoje szybkie wysychanie oraz kremową konsystencję może być stosowana do malowania artystycznego na chropowatych, nierównych powierzchniach jak np drewno. Farby akrylowe są także wykorzystywane przez artystów rękodzieła, gdyż idealnie sprawdzają się przy ozdabianiu zarówno szklanych butelek, metalowych dodatków, a także gipsowych figurek. Świetnie sprawdzą się także przy zdobieniu kamieni i plastiku a także, podczas malowania na ubraniach. Bardzo istotne jest także wykorzystywanie akrylu w postaci lakieru do paznokci, który jest niezwykle trwały, wzmacnia płytkę paznokcia, a kolor jest żywy, przez co lakiery akrylowe są lubiane przez manicurzystki.