Scrapbooking to rodzaj rękodzieła dziś już nieźle wszystkim znany. Polega na ręcznym wykonywaniu ozdób, kartek i pudełeczek okolicznościowych. W czasach, kiedy duży nacisk kładzie się na wyjątkowość niektórych rozwiązań ta forma rękodzieła cieszy się wyjątkową popularnością. A wraz z nią dla osób początkujących czy chcących dopiero zaczynać pojawiają się różne trudne pojęcia. Jednym z nich mogą być drewniane scrapki, które na co dzień wykorzystywane są przez wielu rękodzielników do tworzenia i urozmaicania swoich wyrobów. Sprawdźmy zatem, czym są oraz jak je wykorzystywać – ta wiedza jest wręcz niezbędna każdemu, kto chciałby zainteresować się scrapbookingiem na co dzień.

Czym są scrapki?

Obóirki drewnaW zasadzie to nic innego jak specjalnie wycinane (zazwyczaj laserowo), cienkie drewienka o rozmaitych kształtach. Zdarza się, że mają one na sobie nadruki w kolorze albo wypalane linie i kształty, które możemy potem pokolorować. Ich rozmiary są bardzo różne; niewielkie drewniane scrapki mają nawet 1 cm długości, podczas gdy te większe mogą przyjmować nawet rozmiary rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu centymetrów – wszystko zależy od tego, czego akurat poszukujemy. Tutaj warto dodać, że scrapki drewniane dzielą się na dwie kategorie: takie, które nadają się do samodzielnego ozdobienia czy pomalowania oraz takie, które są już adekwatnie ozdobione.

Do czego wykorzystać drewniane scrapki?

Odpowiedź brzmi – do wszystkiego. Możemy używać ich zarówno jako podstawy do stworzenia np. ramki dla zdjęcia, jak również przygotowania baneru na urodziny dziecka. Świetnie sprawdzają się do zaproszeń oraz pamiątkowych karnetów dawanych na rozmaite okazje. Mogą służyć jako dodatek do ozdobnych pudełek, zwłaszcza w sytuacji, gdy pasują do nich tematycznie. Wszystkie można nakleić za pomocą dwustronnej taśmy – dostępnej w pakiecie albo przyklejanej samodzielnie – ale do montażu z powodzeniem możemy używać również normalnego kleju czy sznurków, bo wiele drewnianych scrapek posiada odpowiednie dziurki. Krótko mówiąc drewniane scrapki nadają się dosłownie do wszystkiego.

Gdzie kupić?

Zazwyczaj wszystkie firmy związane ze scrapbookingiem posiadają własne sklepy, w których z powodzeniem możemy kupić drewniane scrapki. Jeśli potrzebujemy większych ilości, warto udać się do producenta, który zaoferuje nam największe ilości za najkorzystniejsze ceny. Dobrze jest mieć na uwadze, że nowoczesne metody wytwarzania scrapek pozwalają na tworzenie własnych, autorskich kształtów – co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy mamy do wykonania nietypowe projekty na dużą skalę.