Przedszkola wręcz prześcigają się w ilości zajęć dodatkowych, które oferowane są dzieciom. Niestety, nie zawsze jest to dobry nurt, zwłaszcza gdy rodzice uważają, że dziecko powinno uczęszczać na wszystkie proponowane formy spędzania wolnego czasu. Sprawdźmy zatem, czy warto posyłać dziecko na zajęcia dodatkowe w przedszkolu, jakie zajęcia wybierać oraz czym się kierować podczas podejmowania decyzji. Większość zajęć dodatkowych stanowi przede wszystkim urozmaicenie oferty samej placówki – i to urozmaicenie w oczach rodzica. Nie wszystkie zajęcia będą odpowiadać wszystkim dzieciom, dlatego niezwykle ważne jest, aby obserwować swoją pociechę i wiedzieć, kiedy z zajęć ją wypisać, a kiedy po prostu zaproponować coś innego, zgodnego z zainteresowaniami.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na preferencje dziecka. Jeśli ma ciągoty do plastyki czy muzyki, to nie warto na siłę zapisywać je na zajęcia z robotyki tylko dlatego, że według nas więcej mu dadzą. Dziecko będzie się nudzić, szybko się zniechęci, a to odbije się na jego samopoczuciu, kreatywności czy odwadze do podejmowania samorozwoju. Z tego powodu powinniśmy wybierać rzeczy, którymi dziecko jest samo zainteresowane, nawet jeśli to zainteresowanie szybko straci – to zupełnie normalne, że w trakcie roku może być konieczna zmiana zajęć dodatkowych. Zanim ulegniemy nietypowym nazwom dobrze jest się dowiedzieć, kto dane zajęcia prowadzi oraz w jaki sposób, tj. jaką metodę wykorzystuje do stymulowania rozwoju dzieci. Na tym etapie życia dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, gdy ich rozwój nie jest hamowany żadnymi odgórnie narzuconymi zasadami. Dowiedz się z jakich zajęć dodatkowych może skorzystać w żłobku w Poznaniu Twoje dziecko - https://www.ogrodymontessori.pl/zlobek-naramowice/.

żłobek poznańKiedy zapisać dziecko na zajęcia?

Jak wyżej – gdy samo wyraża chęć i zainteresowanie danym tematem. Co więcej, dobrze jest pamiętać, że dziecięcy dzień nie może być wypełniony tylko zajęciami. Maluch musi mieć czas na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, ale również bliskość z rodzicami czy po prostu nudzenie się, które najlepiej wyzwala kreatywność. To rolą rodziców jest zdecydować, czy dziecko jest gotowe na dodatkowe zajęcia. Warto też posłuchać opinii opiekunek – może one zauważyły szczególne zainteresowanie dziecka konkretnymi tematami?

A może indywidualnie?

Czasami dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty zajęć indywidualnych, które również można znaleźć w niektórych przedszkolach, zwłaszcza w placówkach prywatnych. Zajęcia te mogą dotyczyć zarówno logopedii, czyli rzeczy, z którymi dziecko ma problem, jak też rozwoju w konkretnej dziedzinie, np. nauki doskonalenia umiejętności gry na danym instrumencie.