Wypoczynek jest jednym z najbardziej oczekiwanych momentów w ciągu całego dnia. Popołudniowa kawa przy dobrej książce, czy wieczorny relaks przed telewizorem - obie formy spędzania wolnego czasu wymagają odpowiedniego mebla, który zapewni nam komfort i wygodę po ciężkim dniu. Na jaki zatem warto się zdecydować?

Czy korzystając z kanapy na pewno wypoczniesz?

kanapa

Najczęściej, wybierając mebel, który będzie służył przede wszystkim do wypoczynku, decydujemy się na zakup kanapy. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż okazuje się, że jest to przedmiot wielofunkcyjny i doskonale sprawdza się zarówno w mniejszych, jak i większych mieszkaniach. W tych pierwszych, jest świetnym dodatkiem do salonu, gdzie cała rodzina może wygodnie usadowić się przed telewizorem. W przypadku drugim, mebel ten zazwyczaj spełnia dwie funkcje - w nocy jest przeznaczony do spania, natomiast w dzień służy między innymi do przyjmowania gości. Wszystkie kanapy wyposażone są w siedzisko, oparcie oraz poręcze, dzięki czemu można wygodnie się w niej usadowić. Zależnie od rozmiarów, mogą one pomieścić od dwóch do nawet czterech osób, co stanowi całkiem sporą liczbę w porównaniu na przykład do zwykłego fotela.

Czy rodzaj kanapy ma znaczenie?

W sklepach meblowych można spotkać co najmniej kilka rodzajów kanap, dzięki czemu, urządzając mieszkanie, możemy wybrać tę, która wydaje nam się najwygodniejsza. Wybór jest bardzo duży, dlatego podpowiadamy, czym konkretne rodzaje się od siebie różnią. Wersalka. Jest typowym dwufunkcyjnym rodzajem kanapy. Jest ona rozkładana, dzięki czemu w nocy może pełnić funkcję łóżka, natomiast w dzień może służyć do celów wypoczynkowych. Najczęściej jest wyposażona w skrzynię, która pozwala na wygodne przechowywanie pościeli. Na nią nakładany jest dzielony materac, który po złożeniu tworzy oparcie i siedzisko. Sofa i otomana. Oba określenia oznaczają to samo, czyli kanapę wyściełaną wałkami zamiast poręczy, wyposażoną w miękkie oparcie. Pierwotnie otomana oznaczała "kamienną ławę", jednak z biegiem czasu, sam przedmiot zmienił kształt w bardziej opływowy a nazwa została zamieniona na sofę. Tapczan. Jest meblem przeznaczonym zarówno do spania, jak i do wypoczynku. Konstrukcja - podobnie jak w przypadku wersalki - opiera się na drewnianej skrzyni, a jego pierwowzorem były prycze. Szezlong. Jest rodzajem wydłużonego, tapicerowanego fotela, dzięki czemu zapewnia możliwość wypoczynku w pozycji półleżącej. Urządzając dom lub mieszkanie, warto wcześniej rozeznać, jaki rodzaj kanapy będzie dla nas optymalny. Zależy to oczywiście od wielkości pomieszczeń, ale również od naszej ulubionej formy wypoczynku oraz od naszych upodobań co do kształtów. Jednak dzięki szerokiej ofercie, z pewnością znajdziemy to, czego szukamy.